Ekonomi

Türkiye konut fiyatlarını en çok artıran ülke oldu

Investing.com – İngiltere merkezli emlak danışmanlığı Knight Frank, 2023’ün ilk çeyreği için Küresel Konut Fiyat Endeksi’ni yayınladı.

Raporda, küresel konut fiyatlarında 2015’ten bu yana en düşük fiyat artışına odaklanılırken, yıllık bazda en yüksek artışın yaşandığı ülke Türkiye oldu. Türkiye’de konut fiyat artışı son 12 aylık dönemde yüzde 132,8 olarak açıklanırken, 2023’ün ilk çeyreğinde artış yüzde 22,2 olarak açıklandı.

Konut fiyatları dünya çapında baskı altında, merkez bankaları şişirme Dizginlemek için başvurduğu para politikalarına bağlıydı. Gayrimenkul danışmanlık şirketinin Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne 56 pazar dahil olurken, yıllık fiyat artışı ortalama yüzde 5,7 ile sınırlı kaldı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde 56 konut piyasasının 23’ünde konut fiyatlarında düşüş kaydedildi.

Türkiye’deki en yüksek fiyat artışı

56 ülke piyasasını değerlendiren raporda Türkiye fiyatların açık ortama yükselmesiyle öne çıktı. Türkiye’de yıllık konut fiyat artışı %132,2 olurken, artışta büyük ölçüde yüksek enflasyon etkili oldu. Öte yandan raporda, Türkiye’de ortodoks para politikasına geçişle birlikte enflasyonist baskıda hızlı bir düşüş beklenmezken, ilk çeyrekteki yüzde 22’lik artışın önümüzdeki dönemde fiyatların artabileceğine işaret ettiği belirtildi. dönemler.

Türkiye’nin ardından bir önceki yıla göre konut fiyatlarında en fazla artışın yaşandığı diğer ülkeler ise %18,8 ile Kuzey Makedonya, %17,2 ile Hırvatistan ve %16,6 ile Macaristan oldu.

Küresel bazda konut fiyatlarının en çok düştüğü ülkeler ise Güney Kore, Yeni Zelanda ve Hong Kong oldu. Bu ülkelerde konut fiyatları sırasıyla %15,7, %13 ve %10,3 geriledi.

darende-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu